Od kiedy i z jakiej ochrony może korzystać kobieta w ciąży?

#2017-10-05 21:48:12 

lesnanimfa

Użytkownik

jestem młoda mamą, o ciąży dowiedziałam się niecałe 5 tygodni temu, byłam u ginekologa i nie chciał mi wypisac zwolnienia lekarskiego z kodem ciąży, po powiedział, ze na to jest jeszcze za wcześnie by oceniać czy maluszek się utrzyma, ale ja wiem że tak. natomiast chciałam zapytać od kiedy obejmuje mnie ochrona u pracodawcy i jak ona wygląda?
#2017-10-06 00:03:21 

aquala

Użytkownik

Wygląda to z mojego doświadczenia tak, ze lepiej nie mówić pracodawcy nic o ciąży dopóki jej nie widać, lub dopóki ginekolog nie wypisze ci zwolnienia i nie pójdziesz na chorobowe, bo wówczas już ci nic nie grozi.
#2017-10-06 01:56:57 

Ptaku

Użytkownik

Niby kobiety a nie wiedzą w jaki sposób i co reguluje prawo pracy? Otóż drogie panie, kobieta w ciązy jest objęta ochroną prawną przed zwolnieniem już od samego poczęcia dziecka. jesli zatem zaistnieje sytuacja, ze pracodawca próbowałby was zwolnić po tym jak dowiedział się że jesteście w ciąży, to taka próba z jego strony jest bezskuteczna. To samo dotyczy sytuacji jesli kobieta zostanie zwolniona zanim dowie się o tym że jest w ciąży, a w trakcie dokonywania takiej czynności rzeczywiście w niej była, wówczas zwolnienie takie również jest bezskuteczne. Równiez umowa zawarta na czas okreslony wydłuża się do dnia dnia porodu, chyba że została zawarta na okres próbny nieprzekraczający trzech miesięcy. także duuuzo dobroci nam ustawodawca przewidział.
#2017-10-06 02:40:13 

aquala

Użytkownik

No nie wiem, w moim wypadku nie było tak kolorowo jak kolega pisze. Fakt ze już nie chodziłam po sądach, bo ciąża była zagrożona, ale i tak mnie potraktowano gorzej niż bym kiedykolwiek myslała i to po wielu latach pracy.
#2017-10-06 04:44:35 

Monsterka

Użytkownik

niestety zdarzają się różne przypadki nic się na to nie poradzi. Ale moim zdaniem warto jest informowac swojego pracodawcę jak najszybciej o swoim błogosławionym stanie, bo kobietom w ciązy przysługuje szereg uprawnień, np. nie mogą wykonywać pracy w warunkach szczególnie szkodliwych, w przypadku pracy przy monitorach ekranowych na każdą godzinę pracy przypada dziesięć minut przerwy (czyli 50 min. pracy - 10 min. przerwy). No i też pracodawca musi zapewnić odpowiednie dla kobiety w ciąży warunki pracy. A kiedy pracodawca wie o ciąży, łatwiej jest walczyć o swoje ustawowe prawa.
#2017-10-06 07:41:48 

Wampirzyca

Użytkownik

a czy z ta pracą przy monitorach ekranowych nie było tak, że tylko 4 godziny można było pracować a później pracodawca musiał zlecić inną, odpowiednią dla bobiety w ciązy pracę? Przynajmniej ja tak miałam jak byłam w ciąży..
#2017-10-06 09:15:03 

Monsterka

Użytkownik

Niestety już się zdążyło pozmieniać. Od 2017 r. jest tak że 50 min. pracy - 10 min. przerwy. Okazuje się że nasze polskie przepisy prawa pracy były niezgodne z normami unijnymi i musieliśmy się dostosować.
#2017-10-06 11:00:35 

KotkaMigotka

Użytkownik

A gdzie szukać informacji o urlopach macieżyńskim i dodatkowym macieżyńskim, bo wszędzie teraz tylko o rodzicielskim piszą…
#2017-10-06 13:47:54 

Monsterka

Użytkownik

No i znowóż zmiany, teraz jest już tylko urlop macierzyński i rodzicielski. Nie ma dodatkowego urlopu macieżyńskiego.
DODAJ ODPOWIEDŹ
Copyright 2015